Švýcarská fondue
30 dkg tučného sýra (ementál i tavený), 2 stroužky česneku, 3 dkg másla, 2 dcl bílého vína, pepř, sůl, 3 lžíce vody, lžička bramborové moučky.
Sýr rozkrájíme na malé kousky. Pánvičku vytřeme česnekem, rozpálíme na ní tuk, přidáme sýr a bílé víno. Na mírném plameni za stálého míchání sýr rozpustíme, až vznikne hladký krém, který zahustíme škrobovou moučkou ve vodě rozmíchanou, Směs okořeníme a podáváme na stůl v nádobě, ve které se připravovala. Ve švýcarských restauracích se připravuje fondue nad regulovatelnou lihovou lampou přímo na stole. K fondue se podává chléb nakrájený na velké kostky. Je to výživné a syté jídlo.
Sýrový pudding
¼ l kyselé smetany nebo mléka, 18 dkg mouky, 4 žloutky, 10dkg strouhaného sýra, ze 4 bílků sníh.
Mouku dobře rozmícháme se žloutky a smetanou, přidáme sýr a nakonec pevný sníh. Hmotu nalijeme do dobře vymazané, strouhankou vysypané formy, kterou postavíme do nádoby s vodou a vaříme asi 30 minut.
Sýr v miskách
3 vejce, 3 šálky strouhaného sýra, 1 ½ šálku mléka, sůl, špetka sladké papriky.3 dkg másla a strouhaná houska na vysypání forem. Vejce rozšleháme v mléce, přidáme sůl a strouhaný sýr. Hmotu nalijeme do dobře vymazaných, prosátou houskou vysypaných hlubších misek, postavíme je do vodní lázně a vaříme 30 minut. Vyklopíme, ozdobíme plátkem rajského jablíčka a přelijeme rozpuštěným máslem.
Sýrový pudding pečený ve formě
7dkg másla, 5 vajec, 7 dkg mouky, ½ l mléka, 10 dkg strouhaného sýra, sekaná zelená petržel. Máslo utřeme se žloutky. Mléko rozmícháme s moukou a na plotně svaříme na hustou kaši. Necháme prochladnout a přidáváme po lžících k třeným žloutkům a dobře zatíráme. Nakonec lehce vpravíme strouhaný sýr a pevný sníh z bílků. Hmotu naplníme do dobře vymazané, vysypané puddingové formy, kterou uzavřeme, postavíme do nádoby s vodou do trouby a zde hodinu pečeme. Pak pudding vyklopím, ozdobíme zelenou petrželí a omastíme máslem.
Slaný nákyp z housek a sýra
6 housek, asi ¼ mléka, 10 dkg strouhaného tvrdého sýra, 10 dkg tuku, 2–3 vejce, kousek sekaného zbylého masa nebo salámu. Housky nakrájíme na plátky a navlhčíme mlékem, nesmíme je však nechat rozmočit. Ohnivzdornou misku vymažeme dobře tukem , dáme vrstvu housek, na ni strouhaný sýr a zbytky sekaného masa, pokropíme tukem a znovu vrstvíme housky, sýr, maso, až nahoru přijdou plátky housek. Dáme do trouby, a když je pokrm zapečen, zalijeme vejci rozkloktanými v 1/8 l mléka a posypeme strouhaným sýrem. Zapečeme, až má pokrm zlatou kůrčičku. Podáváme se zeleninou nebo salátem.
Sýr smažený
Tvrdé tučné sýry, jako ementál, goudu nebo naše tvrdé bochníkové sýry, můžeme smažit. Nakrájíme je na silné plátky- na osobu počítáme dva obalíme v mouce, vejci a strouhané housce a prudce smažíme na předem rozpáleném tuku. Jeli sýr příliš tvrdý nebo oschlý, namočíme plátky na chvíli do mléka, pak je osušíme a teprve obalíme. Kdybychom sýr smažili zvolna nebo příliš dlouho, roztékal by se. Osmažený sýr posypeme sekanou petrželkou a hned podáváme s bramborovou kaší nebo zeleninou.
Sýrové krokety bramborové
30 dkg vařených brambor , 2 vejce,10 dkg hrubé mouky, 15 dkg strouhaného sýra, trochu horkého mléka.
Brambory uvaříme ve šlupce, oloupáme a hned sítem protlačíme. Přidáme vejce, mouku, a 3 lžíce horkého mléka, abychom zpracovali těsto. Nakonec přidáme sýr. Tvoříme krokety, které pečeme v troubě na pomaštěném plechu nebo smažíme na tuku. Se salátem nebo zeleninou máme dobrou večeři.
Sýrové lívanečky
¼ l mléka,10 dkg mouky, ¼ kg vařených, strouhaných brambor, 1 vejce nebo 1 lžíce sušených vajec, 10 dkg strouhaného sýra.
Do mléka sypeme mouku se solí a na ohni mícháme tak dlouho, až vznikne hustá, hladká kaše. Dáme jí vychladnout. Brambory uvaříme ve slupce, oloupáme, studené nastrouháme a smícháme s moučnou kaší. Přidáme vejce strouhaný sýr a z dobře zpracovaného těsta tvoříme malé lívanečky, které na vymaštěném lívanečníku pečeme po obou stranách, Jsou výbornou přílohou k zelenině, ale i do omáčky nebo jako teplý zákusek k čaji.
Sýrové krupicové krokety
½ l mléka, 12 dkg krupice, 1 vejce, 10 dkg strouhaného sýra, sůl, pepř, majoránka, strouhaná houska, tuk.
Do mléka zavaříme krupici na hustou kaši. Přidáme vejce,sýr,sůl, pepř,majoránku. Kaši namažeme na prst silně na prkénko a necháme vychladnout. Studenou kaši nakrájíme na krokety nebo na čtverce, posypeme strouhaným sýrem a houskou a opečeme na tuku do červena.
Sýrové noky smažené
8/8 l horké vody, 8 dkg tuku, 20 dkg hladké mouky , 10 dkg tvrdého strouhaného sýra, 2 vejce.
Do vařící vody dáme tuk, a když se rozpustil, vysypeme najednou mouku a strouhaný sýr. Mícháme vařečkou na ohni tak dlouho, až se těsto nechytá stěn nádoby. Do trochu zchladlého zamícháme vejce. Lžičkou vykrajujeme kousky asi jako vlašský ořech a házíme je do rozpáleného tuku. Osmažené nočky obalujeme ještě ve strouhaném sýru. Jsou dobrou přílohou k zelenině nebo, děláme li je menší, zavářkou do polévky.
Sýrové pavézky
3 vejce, 2 vrchovaté lžíce mouky, 3 lžíce mléka,10 dkg strouhaného sýra, sůl, sekaná petržel, 1 žemlovka (velká).
Vejce rozkloktáme s mlékem a moukou, zamícháme strouhaný sýr a trošku sekané zelené petrželky. Těstíčko musí být zahoustlé asi jako na kapání. Řízky žemlí namáčíme do této kašičky a zprudka opékáme na omastku po obou stranách. Jsou výborné ke špenátu, zelenému hrášku nebo k obložení masa nebo bramborové kaše.
Tvarohové placičky
½ kg vařených strouhaných brambor, 30 dkg měkkého tvarohu, 1– 2 vejce, sůl, a mouky tolik, abychom mohli zpracovat těsto. Toto těsto můžeme podle libosti okořenit muškátovým oříškem nebo květem. Rukou tvoříme malé placičky, které na tuku vysmažujeme. Těsto si děláme až před samým smažením, protože stáním vlhne. Podáváme se salátem.
Tvarohové smaženky
25 dkg prolisovaného tvarohu, 3 dkg cukru, sůl,citronová kůra, kvásek, Z 1/8 l mléka a 2 dkg droždí , 2 vejce, 25 dkg mouky, máme li, trochu rozinek. Tvaroh utřeme s cukrem, přidáme kvásek, vejce a mouku. Vše zpracujeme v míse na vláčné kynuté těsto. Necháme je na teple vzejít, pak vykrajujeme nočky, které na tuku usmažíme dozlatova. Podáváme s kompotem, ovocnou šťávou nebo vanilkovým krémem.
Velký tvarohový knedlík
½ kg tvarohu, 4 vejce, 7 dkg tuku, 1/3 l krupice 1/16 l mléka, půl lžičky soli.
Tvaroh protřeme sítem. V míse třeme tuk,žloutky se solí, přidáme tvaroh a v mléce naboptnanou, asi hodinu předem namočenou krupici . Uděláme řídké těsto, do kterého nakonec vpravíme pevný sníh, Těsto naplníme do namočeného, vyždímaného, pomaštěného ubrousku, volně zavážeme a vaříme 1 hodinu. Knedlík krájíme nití a podáváme sypaný osmaženou žemličkou a politý máslem. Nebo jej poléváme povidlovou nebo zavařeninovou omáčkou.
Tvarohové knedlíčky
½ kg tvarohu, 4 vejce, 6 dkg tuku, sůl, citrónová kůra, asi 20 dkg strouhané housky, 2 dkg hrubé mouky.
Máslo utřeme se žloutky a solí. Přidáme prolisovaný tvaroh , citronovou kůru, žemli a zároveň s ní pevný sníh z bílků. Z těsta uděláme menší kulaté knedlíky, jeden zavaříme na zkoušku. Vaří se 7-10 minut v nádobě dobře zakryté , když se nerozvaří, zavaříme ostatní . Uvařené knedlíky hned natrhneme, mastíme je máslem a sypeme strouhanou houskou nebo poléváme ovocnou omáčkou.
Sýrové chlebíčky opečené
1 bílá veka, 15 dkg strouhaného sýra, 15 dkg másla, sůl.
Veku nakrájíme na tenčí plátky, které namažeme tence máslem a hustě posypeme strouhaným sýrem. Houstičky srovnáme na plech a v předtopené troubě prudce opečeme. Kdybychom je pekli pomalu, příliš by se vysušili a byly by tvrdé. Nesmíme je přepálit, jen upéct dozlatova, aby sýr nebyl hořký. Podáváme je horké. Chceme li mít houstičky pikantnější, promícháme strouhaný sýr jemně strouhaným syrovým celerem.
Opečené chlebíčky pikantní
1 bílá veka, 15 dkg másla, 15 dkg šunky nebo salámu, 20 dkg ementálu, sůl, hořčice, nebo rajský protlak.
Housku nakrájíme na plátky, které pomažeme máslem. Na máslo namažeme hořčici nebo rajský protlak, položíme kousek masa a přes něj plátek sýra. Dáme zapéci, až se sýr rozpustí a utvoří na chlebíčku sýrový povlak – kůrku. Podáváme teplé.
Rozhuda s pažitkou
50 dkg měkkého tvarohu, sítem protřeného, osolíme, rozředíme několika lžícemi mléka a utřeme s 10 dkg másla. Přidáme nasekanou pažitku a sůl.
Tvaroh s rajčaty
50 dkg měkkého tvarohu, sítem protřeného,osolíme, ředíme a našleháme s rajským konzervovaným protlakem nebo s 25 dkg protlaku z čerstvých rajčat.
Pomazánka z tvarohu
20 dkg tvarohu nebo gervais sýra, 1 krabička sardinek, 1 vejce na tvrdo vařené, zelená petrželka, sladkokyselá okurka, citron.
Tvaroh prolisujeme, gervais sýr jemně rozetřeme se sardinkami i olejem. Přidáme sekané vejce, po případě ještě sladkokyselou okurku. Pomazánku pokapeme citronem.
Pomazánka z olomouckých tvarůžků
Balíček olomouckých tvarůžků, 15 dkg másla, 2 dkg cibule, ½ stoužku česneku, 2 sardele, ½ dkg kaparů, 1 okurka, zelená petrželka.
Syrečky nepříliš uleželé rozmačkáme, aby se daly dobře utřít s máslem. Přidáme utřené sardele, jemně sekanou cibuli, utřený česnek a usekané kapary. Pomazánku mažeme na krajíčky chleba, povrch sypeme sekanou okurkou a zelenou petrželkou.
Pomazánka z taveného sýra
3 balíčky taveného sýra, sůl 1 menší cibule, tlučený kmín, sladká paprika, 5dkg másla, kaše z ¼ l mléka a 4 ½ dkg hrubé mouky.
Do mléka zavaříme mouku a uvaříme hladkou , hustou kaši, kterou necháme prochladnout. Mezitím rozetřeme sýr s máslem a do pomazánky přidáme po lžících uvařenou kaši. Dobře našleháme, osolíme a okořeníme. Tato pomazánka se dá dobře mazat na chleby. Místo papriky můžeme přidat drobně sekanou uzeninu, okurky nebo zelenou papriku, po případě rajské jablíčko.
Pomazánka z gervais sýra
2 gervais sýry (krémové), 10 dkg šunky nebo salámu, 1 sladkokyselá okurka, kávová lžička hořčice. Přísady jemně usekáme, přidáme ke krémovému sýru a dobře rozrtřeme.
Sladká pomazánka pro děti
2 gervais sýry, 2 jemně ustrouhaná jablka, 2–3 lžíce práškového cukru. Strouhaná jablka našleháme se sýrem a přisladíme. Můžeme přidat i sekané oříšky, jindy zase strouhanou syrovou mrkvičku.
Liptovský sýr
20dkg ovčího sýra (brynza) nebo dobrého tvarohu, 10 dkg másla, 1 sladkokyselá okurka, ½ dkg kaparů, špetka sladké papriky, kmín, ¼ kávové lžičky hořčice, 1 dkg strouhané cibule, sůl.
Čerství ovčí sýr (květnovou brynzu) nebo tvaroh umícháme s máslem, jemnou hořčicí, strouhanou cibulí, sekanými kapary. Potom sýr obarvíme sladkou paprikou, a je-li příliš hustý, zředíme mlékem.
Pěna z roquefortu
15 dkg másla, 15 dkg sýra roquefortu, 1/16 l ušlehané smetany. Máslo utřeme se sýrem a prolisujeme. Pak do sýra zlehka přidáme ušlehanou smetanu. Pěnu podáváme na skleněné míse, ozdobenou zelenou petrželkou, s chlebem nebo jí plníme slané zákusky, banánky z páleného těsta, slané keksy.
Sýr vařený
50 dkg tvarohu, sůl, kmín, paprika, 20 dkg másla, 2 žloutky. Tvaroh prosolíme, prokmínujeme a necháme 3 dny zklihovatět. Pak v rendlíku rozpustíme máslo, přidáme tvaroh a mícháme, až se tvaroh rozpustí a zhoustne v kaši. Přidáme žloutky, promícháme, a když houstne, vlijeme do misky. Prochladlý krájíme.
Pomazánka drožďová
5 dkg tuku, 5 dkg cibule, 5 dkg droždí, 2 lžíce strouhané housky, půl koflíku mléka, 1 vejce (možno vynechat), sůl, zelená petržel. Na tuku zpěníme na drobno pokrájenou cibuli, hned přidáme rozdrobené droždí, zamícháme a necháme mírně zhnědnout (musí vonět jako houby). Pak přilijeme mléko nebo polévku, osolíme a přidáme strouhanou housku. Naposledy zamícháme vejce a zelenou sekanou petržel. Tuto základní pomazánku mažeme na chléb a obložíme rybou nebo sýrem a zdobíme kyselou okurkou, Používáme-li ji samotnou, přidáme trochu hořčice, kyselou okurku nebo kyselou zeleninu, nebo pokrájený tvrdý sýr.
Sýrová pomazánka s křenem
10 dkg ementálu nebo moravského bochníku, 10 dkg másla, sůl, 2 lžíce křenu
Máslo utřeme s jemně strouhaným sýrem, solí a strouhaným křenem. Je-li pomazánka příliš tuhá, můžeme jí zředit mlékem. Mažeme na housky.
Žervé s křenem
2 balíčky žervé, sůl, 4 lžíce mléka, 1 lžíce strouhaného křenu
Žervé našleháme s mlékem a se solí a vmícháme strouhaný křen. Mažeme na černý chléb, který skládáme na sebe a krájíme řezy.
Sýr na pivě
Do malé pánvičky nalijeme 3 polévkové lžíce piva. Přidáme 250 g ementálu, nakrájeného na menší kousky. Prohřejeme sýr na mírném plameni několik minut. Pak přidáme jednu lžíci hořčice, trochu pepře. Sýrový krém, který se nám vytvořil namažeme na osmaženou bílou veku. Namazané plátky veky dáme na 1 minutu do horké trouby, aby se vytvořil škraloup. Hodí se k vínu.